Lietuvoje laukinių karpių gaudymo kultūra, jau kaip minėta, tėra ankstyvojo vystymosi stadijoje, todėl daugelio patyrusių karpininkų nuomone būtina kalbėti apie tai – paleisti pagautą laukinį karpį ar ne, o jeigu paleisti tai kur.
Karpiai, laukarpis.ltŽinoma, laukinių karpių jaukinimas ir gaudymas ne iš pigiųjų. Bet ką darysi – bijai vilko neik į mišką, su tuo turime susitaikyti. Todėl kalbant apie tai ar paleisti karpį ar pasiimti maistui, šį argumentą praleisime.
Kas paleidžia pagautą karpį ir kas ne? Žvejai dažnai gaudantys ir pagaunantys karpių juos paleidžia. Tai yra karpio jaukinimo, ilgų valandų laukimo ir pagaliau traukimo loginė seka. Tik po karpio paleidimo tikras karpininkas jaučia pasitenkinimą savo žvejybos rezultatais, tik jį paleidęs jis didžiuojasi buvusia kova su žuvimi, gražiomis nuotraukomis, karpio svoriu, pelekų spalva ir pan. Žvejojant tokių žvejų kolektyve patartina net nediskutuot šiuo klausimu: gal paleist, gal nepaleist? Atsakymas yra vienareikšmis – paleist, ir kuo atsargiau. Vien mintis apie tai, kad nepaleist gali Jus pasmerkti ilgam žodiniam linčui, su ilgainiui iš to kylančiomis pasekmėmis.
Laukinio karpio, deja, nepasigaili tie, kurie karpių sugauna labai retai ir po vieną, arba žvejai nesispecializuojantys laukinių karpių žūklėje – jiems laukinis karpis ypatingas trofėjus, ir jo neparodžius natūroj nieks nepatikėtų, kad tokią žuvį iš viso galima pagauti meškere.
Kodėl vis dėlto verta laukinį karpį paleisti? Ne tik, kad verta, bet ir reikia mano kai kurie ichtiologai. To priežastis ta, kad laukiniai karpiai daugelyje Lietuvos vandens telkinių neišneršia, tačiau ikrus subrandina. Neišneršusi karpio patelė ikrus absorbuoja į organizmą (jeigu užsitęsia žiema) arba išnešioja juos iki sekančio pavasario. Manoma, kad laukinių karpių ikrai, nesubrendę iki reikiamos nerštui stadijos, yra kenksmingi žmogaus organizmui. Tik esant labai šiltam pavasariui susidaro tinkamos gamtinės sąlygos karpių ikrams subręsti, todėl labai įtikinama prielaida, kad visų karpių patelių ikrai ir mėsa yra kenksmingi.
Galimai dėl to bei moralinių-etinių priežasčių, civilizuotose valstybėse pagauti laukiniai karpiai yra paleidžiami, o pasiimami maistui nesubrendę karpiukai – iki 3 kg.
Kitas, ne mažiau svarbus klausimas – kur paleisti pagautą laukinį karpį? Paprastų eilinių karpininkų manymu – tik į tą vandens telkinį, kuriame sugavai. Kiti gi žvejai, turintys savus ar nuomos teise valdančius ežerus, mano, kad nesmerktina laukinius karpius pervežti į juos. Motyvas: ilgainiui ežere susidarys pakankamas karpių tankumas varžybų organizavimui, daugiau galimybių karpiui išlikti gyvam ilgesnį laiką, nes toks ežeras yra saugomas, jame pagauti karpiai paleidžiami ir pan. Šiuo klausimu savo nuomonės nereiškiame, tai galite padaryti Jūs atsiuntę žinutę elektroniniu paštu.
Taigi, mielasis karpininke PAGAVAI – PALEISK.