Didelės bei mažos, tamsios bei šviesios, riebios, bei kvapnios ir dar visokios… Kas čia per miškas? Kaip jame nepaklysti? Pasitelkęs ilgametę savo žvejybos ir varžybų patirtį pabandysiu aprašyti pagrindinius kriterijus pasirenkant vienom ar kitom sąlygom naudoti tokio tipo pašarus.

Pagal gamybos būdą aš išskirčiau 3 granulių rūšis. Tai ekstruderio, ekspanderio ir preso pagalba pagaminti gaminiai. Nuo gamybos būdo labai priklauso dauguma granulės savybių. Pigiausias būdas yra preso pagalba pagamintos granulės, tačiau jų savybės prasčiausios. Absorbavusios vandenį greit suyra į dulkes , blogos formos, žymiai prastesnio įsisavinamumo. Aš tokio tipo granulių negaminu ir nenaudoju, tad neanalizuosiu jų trūkumų.

Be abejo geriausi rezultatai pasiekiami ekstruderio pagalba, ateitis priklauso tik šiam gamybos būdui dėl maksimaliai aukšto gaminių įsisavinamumo bei patogaus technologinio proceso. Tokios granulės turi tikslią savo formą , ypatingai gerai absorbuoja vandenį , nesuyra į dulkes per labai trumpą laiką, išbrinkę lieka minkštos pagalvėlės formos.

Aš gaminu ekspanderio pagalba , tai irgi populiarus būdas, leidžiantis išgauti aukštą gaminio kokybę tiek granulės formos , tiek įsisavinamumo bei variavimo baziniais mišinio ingriedientais, tačiau imlesnis darbui.

Karpininkų naudojamos granulės smarkiai skiriasi (turi skirtis) nuo karpių šėrimui ūkiuose naudojamų pašarų. Paaiškinsiu kodėl. Karpių auginimas ūkiuose yra tik verslas, kurio galutinis tikslas, – pelnas. Viskas paskaičiuota tiksliai ir be išlygų. Mums , karpininkams, granulių arsenalas reikalingas, kad vėl ir vėl paguldytume ant „mato“ gražuolius egzempliorius, nugalėdami jų susiformavusį intelektą, žvejų presingą ir eilinį kartą paglostytume savo savimeilę gal net užlipdami ant nugalėtojų pakylos varžybų metu ar pateisintume brangiai įsigytą žvejybinę įrangą…juk ne retai mūsų gaudomos žuvys yra tiesiog mūsų vienmetės. Taigi , manau , neužtenka išmanyti chemiją ir biologiją gaminant tokius pašarus – reikia daug daugiau…

Granules taip pat skirstau pagal jų sudėtį. Pagrindiniai parametrai yra proteinų , riebalų ir angliavandenių kiekis. Aš jas dar apjungiu grupėmis atsižvelgiant į naudojimo tikslą pabrėžiant pagrindinį akcentą. Mano grupės yra šios: mažo riebumo, aukšto įsisavinamumo , aukštos maistinės vertės , boosterinės ir alkaloidinės. (Alkaloidai ,tai natūralios medžiagos, sukuriančios tarsi priklausomybę, išskirtinumą pašarui ). Kad vėliau galėtume sudarinėti „meniu“ , turiu plačiau paminėti šių granulių grupių lyderiaujančias savybes.

Iš kairės į dešinę: HD 4mm, HNV 7mm, Hemp 7mm, LO 10mm,

Green Alga 10mm, Belachen 10mm.

Mažo riebumo ( LO ) granulės neturi žuvinių produktų , tačiau išlaiko vidutinį augalinės kilmės pagrindu baltymų kiekį , atraktorius. Dėl mažo riebumo yra visasezoninės. Kaip ir visos mano gaminamos granulės , absorbavusios vandenį išbringsta ir nesuirę išlaiko pagalvėlės formą , netapdamos lengvu mažų žuvyčių grobiu. Man tai yra labai svarbus faktorius , nes aš deklaruoju, kad mano pašarai orientuoti karpininkams. Labiausiai tinka naudoti kaip sudedamoji dalis į daugiakomponentinį spood mišinį, arba mėgstantiems suteikti skystų papildų pagalba savitą skonį bei kvapą.

Aukšto įsisavinamumo ( HD ) granulės savo sudėtyje turi kruopščiai parinktus ingredientus, yra visapusiškai vertingos maistiniu atžvilgiu, atraktuotos bei aromatizuotos. Puikiai tinka naudoti vienas , varijuojant dydžiais arba junginiuose su kitomis grupėmis.

Aukštos maistinės vertės ( HNV ) granulės yra aukšto proteinų lygio, labai gero įsisavinamumo, turinčios atraktorius. Truputį nukrypsiu nuo granulių . Esu šalininkas teorijos, kad karpis gamtoje privalumą teikia maitintis įvairiais vandens ir dugno gyviais, kitaip tariant gyvulinės kilmės proteinais. Jeigu mūsų siūlomas pašaras atitiks tokius reikalavimus, tikėtina kad žuvys ilgiau užsiliks mūsų šeriamoje vietoje, bei pasimaitinę norės greičiau grįžti į ją, o tai reiškia, kad mūsų šansai pagauti ją padidės. Ir dar, kuo karpiai didesni ir su didesne gyvenimo patirtimi, tuo ši teorija labiau tinka. Jeigu Jūs su tuo sutinkate, vadinasi mums pakeliui.

90-tų metų pabaigoje aš buvau pagalvojęs, kad rasiu raktelį į sėkmę paprastesniu būdu. Maniau, kad panaudojus papidomą signalą ir prezentuojant masalą, pačio pašaro reikšmė sumažės. Tai yra pripildykim tirpstančią kapsulę atraktoriaus, privirtinkim prie švino ir viskas. Deja revoliucija neįvyko ir nei vienos savo pergalės ar tiesiog geros žūklės su tuo susieti negaliu. Tai turbūt būtų mano atsakymas, kodėl aš kuriu aukštos maistinės vertės boilius ir granules. Tačiau tai yra pakankamai brangūs gaminiai dėl naudojamų ingriedientų, o ne padidintos maržos. Tarp kitko didmenininkai labai pyksta ant manęs dėl negalėjimo uždėti jiems įprasto antkainio prekyboje.

Boosterinės granulės ( GLM , Belachan , Green Alga ) taip pat yra pakankamai aukšto įsisavinamumo , gerų proteininių rodiklių , tačiau jų privalumas padidintam atraktorių kiekyje. Patekę į žūklavietę jos greičiau negu kitos rūšys paskleidžia signalą apie maistą „neprišiūkšlindamos“ žūklavietės. Tinka viso sezono metu tiek atskirai, tiek deriniuose.

Atskira grupe išskirčiau Hemp granules, kurias gaminu ta pačia technologija kaip ir kitas. Jos turtingos Omega 3,6,9, vitaminais bei mineralais ir tikiuosi, turi tą stimuliuojantį poveikį. Manau tikslinga visada jas įtraukti į bendrą karpių meniu.

Trumpai supažindinau su pagrindinėmis priežastimis kodėl aš gaminu būdent tokias granules, o neimu iš didelio gamintojo ir jų rūšis keičiu kvapinimo būdu, kaip dabar populiaru. Patikėkit, turiu daugybę tokių pasiūlymų, juk pristatau savo produktus parodose įvairiose šalyse. Tačiau atsakau, kad ne tam jau 16 metų dalyvauju varžybose ir noriu palikti savą pėdsaką „carpfishing-e“ .


1-po pirmų 30min. Pradeda įgaudinėti tikrąjį ,,grožį‘‘. 2-absorbuodamos vandenį skleidžia tipiasias dalis bei skystąjį maistą. Foto po 3val. Išbrinkę pilnai, tačiau ‚,Formoje‘‘.

3-po 10val…vis dar formoje. 4-truputį paspaudus, subyra, tačiau atrodo dar labai ,,skanios‘‘

Granulių aprašyme esu paminėjęs derinius. Norėdamas apibendrinti derinius , turėčiau juos suskirstyti tam tikromis grupėmis. Pavyzdžiui „Pavasaris“, – suprantame , kad vandens temperatūra nepasiekus komfortabilios, karpių maitinimasis vangus, trumpais laikotarpiais. Tokiam laikotarpiui į spood mišinį derinčiau:

LO 4mm ir 7mm- 25% –
Hemp 4mm ir 7mm – 30%
Green Alga 4mm ir 7mm – 20%
HD 4mm ar 7mm – 10%
Trupintų pelečių – 10%
Trupintų boilių – 10%

Taip atodytų sausoji dalis daugiakomponenčio spood mišinio, kurią galima derinti su šutintomis grūdinėmis kultūromis ( kukurūzais, grūdų mišiniu, riešutais ), bei skystais papildais.

Kitai rūšiai priskirčiau visasezoninį spood mišinį , tinkantį tiek šiltam , tiek šaltam vandeniui. Tam panaudočiau:

HD 4mm ir 7mm – 25%
Belachan 7mm – 15%
Green Alga 4mm – 10%
GLM 7mm – 15%
Hemp 7mm – 25%
Laužyti boiliai – 10%

Sausąją daugiakomponenčio mišinio dalį parinkau vidutinio grubumo standartiniam telkiniui su trimis rūšimis booster-inių granulių maksimaliai tinkantį ir šaltam vandeniui. Vasarą „pareguliuoti“ galima skystųjų papildų bei aliejų pagalba, atsižvelgiant į vandens telkinio ypatumus ir žuvų dydį jame arba granulių išmieromis.

Dar išskirčiau tokį specialų variantą, akcentuotą didelių žuvų viliojimui. Esu dalyvavęs ne vieną kartą varžybose, kur įskaitinių žuvų svoris nuo 5 kg. arba, kai įskaitomos tik 5-ios didžiausios pagautos žuvys, arba kad ir Ilgyje, kur daugybė „baltų“ žuvų , o vidutinis mūsų gaudomų žuvų svoris virš 10 kg. Tokiais atvejais granules derinu sekančiai:

HNV 7mm ir 10mm – 30%
Hemp 7mm ir 10mm – 15%
Belachan 7mm ir 10mm – 30%
GLM 7mm – 15%
Perskelti boiliai – 10%

Didelėm žuvim pagrindinį kiekį siūlau aukščiausią maistinę vertę turinčių granulių grubios frakcijos, visa kita pagal teoriją. Jei norisi kažką smulkinti , tai papraščiausiai didinu kanapių sėklų su lašišų aliejumi kiekį. Supraskit mane teisingai, čia pateikiu standartinius variantus, tačiau yra daugybė išimčių , įvarių situacijų , kai gali pagelbėti tik patirtis. Ji suteikia žvejui galimybę analizuoti esamą situaciją žūklės ar varžybų metu ir teisingai koreguoti tolesnę žūklės taktiką bei pasiekti norimų rezultatų.

Linkiu Jums to nuoširdžiai ir tikiuosi prisidėsiu savo kokybiškais pašarais prie Jūsų svajonių išsipildymo.
Pagarbiai,
Renaldas Marčiukaitis