Viktoras Armalis

Karpių įkalbinėjimas

Ar įmanoma per porą valandų nuo varžybų pradžios sugauti vieną po kito keturis karpius? Tokie atvejai reti, tačiau būtent tokiu tempu šalies karpių meškeriojimo čempionate, kuris vyko šalia Grūto tyvuliuojančiame ilgio ežere, startavo komanda „Paliūtis“. Ji pirmavo vos ne iki paskutinės turnyro minutės.
Neregėta sėkmė

Vos užmetus meškeres, prabilo vienos jų elektroninis signalizatorius. Vilmantas Andziulevičius ir Valerijus Belous pagal iš anksto numatytą scenarijų, kuriame kiekvienam komandos nariui numatytas tiksliai apibrėžtas vaidmuo, akimirksniu atsidūrė reikiamose vietose – vienas prie meškerių ir pakirto masalu susigundžiusią žuvį, o antras pasirengė su graibštu rankose bristi į vandenį ir išgriebti laimikį, jei tik pavyks užkibusią žuvį atplukdyti prie kranto. Kai karpis po ilgos dvikovos atsidūrė specialiame maiše iš minkštučio tinklo, nežalojančio žvynus dengiančios gleivinės, „Paliūčio“ komandos duetas pataisė trijų užmestų meškerių padėtį ir užmetė ketvirtąją. Tačiau netrukus teko vėl „smeigti“ meškerių viršūnėles į vandenį, kad valai atsigultų ant dugno ir į juos neįsipainiotų link graibšto plukdoma žuvis, nes antrą kartą pasigirdo pyptelėjimas, signalizuojantis, kad dar vienas karpis susidomėjo masalu. Žuvies ketinimai buvo rimti, ji nurijo masalinį kukulį. Antrąjį karpį taip pat pavyko sėkmingai nuilsinti ir „pasiųsti“ į maišą – jame laimikis iki vakaro laukė teisėjų. Sunku buvo patikėti, kad pavyko sugauti jau antrą įskaitinę žuvį, bet dar labiau nustebino tai, kad elektroninio kibimo signalizatoriaus pyptelėjimas pasigirdo trečią kartą. Na, tikėtis, kad jis prabils ir ketvirtą kartą, apskritai buvo utopiška. Tačiau tai įvyko. Vieną po kito „Paliūčio“ komandos meškeriotojai ištraukė 4,7 kg, 9,5 kg, 10,75 ir 8,5 kg sveriančias žuvis ir toli paliko kitas komandas.

Žuvų jaukinimas

Kodėl patyrę meškeriotojai sako, kad per varžybas žuvys retai kimba, vos užmetus masalą? Nes jos paprastai junta, kad kažkas vyksta – pakrantėse daugiau nei įprasta triukšmaujama, važinėja automobiliai, kraunami daiktai, aidi žingsniai. Visa tai žuvys girdi ir junta šonine linija, todėl suklūsta ir laikosi atokiau nuo krantų. Kad sugundytum žuvis stverti masalą, reikia atkreipti jų dėmesį, suburti vienoje vietoje. Tai padaryti galima tik vienu būdu – viliojant gardėsiais. Todėl varžybų pradžioje visi dalyviai savo sektoriuose į vandenį beria jauko. Karpiams ir amūrams vilioti naudojami 16-20 mm skersmens masaliniai kukuliai. Jie sukočiojami iš tešlos, kurioje gausu baltymų. Kad kukulių skonis būtų patrauklesnis, į juos įmaišoma riešutų, malto biskvito, karamelės. Tačiau pastaruoju metu karpių meškeriotojai sako, kad saldumynai karpius gundo kur kas silpniau nei anksčiau. Labiau juos traukia kukuliai, kuriuose daug žuvų miltų. Net juokaujama, kad karpiai virsta mėsėdžiais. Kita vertus, svarbi ne tik jauko kokybė ir skonis, bet ir jo pateikimo būdas. Jei kukulius išdrabstysite dideliame plote, karpiai rankios juos, atsitiktinai praplaukdami pro šalį ir ilgai neužsibus ten, kur užmestas masalas. Tad masalą jie irgi aptiks atsitiktinai. Kad žuvys telktųsi vienoje vietoje, kukulius reikia berti nedideliame plotelyje. Tai padaryti galima tik vienu būdu – specialia svaidykle, praminta „kobra“. Neįgudusiam meškeriotojui tai gana kebli užduotis, tačiau ir patyrę karpininkai turi paplušėti. Todėl varžybų pradžioje jie ne meškeres užmeta, o kukuliais bombarduoja parinktą vietą, kur dugnas plynas ir neklampus, nes jei kukuliai susmegs į dumblą ar subirs tarp vandens augalų, tikimybė, kad žuvys aptiks jauką, gerokai sumažėja. Na, o kai jaukas subertas, tada meškeriotojai sėda prie staliuko, nukrauto indeliais bei flakonais, kuriuose laikomi įvairūs pavilgai, sirupai ir pudros. Šiais priedais gardinami masaliniai kukuliai, kurie veriami ant specialaus pavadėlio. Gudrybė paprasta, tačiau veiksminga: kad aptikęs jauką karpis ar amūras pirmiausiai stvertų tarp jų gulintį masalinį kukulį, jis iš-mirkomas sirupe ar pavilge, o gal ir pudroje pavoliojamas ir ima skleisti ypatingą aromatą. Tačiau pabandyk atspėti, koks aromatas įtiks žuvims. Jei suklysi, gali būti, kad jis ne vilios, bet atbaidys.

Oro permainos

Didžiausias meškeriotojų prie-šas – staigios oro permainos. Kad ims lyti ar berti kruša, nedidelė bėda, nes karpių meškeriotojai sektoriuose įsirengia stovyklavietes su palapinėmis, o lauko baldus – staliukus, kėdes, virykles bei krepšius su atsargomis paprastai stato po didžiuliais išskleistais skėčiais. Tad jei dangus prakiūra, jie susėda pastogėje ant patogių kėdžių ar net gali snustelėti ant palapinėje statomo gulto. Kur kas svarbiau, kad prieš ir po oro permainų žuvys paprastai praranda apetitą ir atgauna jį tik tada, kai orai vėl nusistovi. Karpių meškeriojimo varžybos vyksta ne vieną parą, tad tikimybė, kad už-klups oro permainos, gana nemaža. Pasak Lietuvos karpininkų asociacijos prezidento Tomo Būdo, taip ir atsitiko. Savaitės viduryje, kai var-žybos prasidėjo, buvo dar gana šilta, o penktadienį gerokai atvėso, ėmė lyti. Tai atspindi ir kibimo dinamika: pirmąją čempionato dieną visos komandos sugavo gana daug žuvų – 77,9 kg, antrąją – 69,15 kg, trečią-ją, kai žuvys ėmė aktyviai maitintis jauku, net 134 kg, o po staigios permainos, kuri įvyko penktadienį po pietų, šeštadienį užkibo vos 30,75 kg žuvų. Sekmadienis irgi nebuvo sėkmingas – sumeškeriota tik 51,2 kg žuvų. Beje, pirmąją varžybų dieną sugauta ir didžiausia žuvis – 18,65 kg karpis, jį ištraukė Darius ir Modestas Grigaičiai iš komandos „Broliai rankelės“. Jiems atiteko ne tik prizas už didžiausią žuvį, bet ir naujas Ilgio ežero rekordas, nes iki šiol per varžybas didžiausia šiame ežere sugauta žuvis svėrė 50 g ma-žiau. Per 5 varžybų dienas iš viso sugauta 363 kg karpių ir amūrų. Paprastai 100 valandų varžybose šis skaičius būna tris kartus didesnis. Tad meškeriojimo sąlygos tikrai buvo sudėtingos. T.Būdo teigimu, meškeriotojams paskutines dvi varžybų dienas teko spręsti lygtis su daugeliu nežinomųjų. Žuvų prisivilioti pavyko tik tiems, kas atspėjo, kaip pateikti jauką. Mat, tiek karpiai, tiek amūrai po oro permainos nesimaitino nuo dugno, o rankiojo plūduriuojantį vandens storymėje maistą. Saulius Navickis ir Raimondas Jablonskis iš komandos „BH Team“ įspėjo šį kaprizą ir panaudojo specialų pavadėlį „Zig-Rig“. Kukulis, užvertas ant tokio pavadėlio, guli ne ant dugno, o pakimba virš jo ir būna matomas iš tolo. Tokiu būdu „BH Team“ meškeriotojai sugavo kelis sunkiasvorius amūrus, o iš viso ištraukė 7 įskaitines žuvis, jos svėrė 56,45 kg, ir paskutinėmis minutėmis aplenkė 6 žuvis, sveriančias 53,85 kg, sugavusią „Palūčio“ komandą. Trečią vietą užėmė komanda „Swedcarp“, sugavusi 5 žuvis, kurių masė – 43,9 kg. Šių komandų meškeriotojai tapo realiausiais kandidatais į šalies rinktinę, kuri vyks į pasaulio karpių meškeriojimo čempionatą, šiemet vyksiantį Rumunijoje.

Šaltinis www.respublika.lt