Prieš mėnesį Brazilijoje baigėsi vasaros olimpinės žaidynės. Visa Lietuva prilipus prie televizijos ekranų stebėjo mūsų sportininkų plaukimus, metimus, bėgimus bei kitus žaidimus. Rytoj baigiasi vasaros parolimpinės žaidynės, mūsų šalies atstovams padovanojusios ne vieną medalį ir suteikusios daug džiaugsmo mums, sporto sirgaliams.
Na, o visai netrukus, rugsėjo 21-24 dienomis prie nedidelio Prancūzijos miestelio Sant Fargeau prasidės dar viena „olimpiada“ – FIPSed Pasaulio karpių gaudymo čempionatas. Nenoriu pasirodyti įžūlus žūklės varžybas lygindamas su olimpiada, tačiau patikėkit, kad tie vyrukai, kurie atstovaus Lietuvą šiemet, jaučia tokią pačią atsakomybę bei pareigą, kaip ir bet kuris kitas sportininkas.
Juolab kad ir kelias iki Lietuvos karpių žūklės rinktinės nebuvo labai lengvas ir paprastas. 6 žvejai, kurie šiemet rungsis Pasaulio čempionate, šią teisę iškovojo pagal FIPSed (žvejų sporto „olimpinio“ komiteto) reglamentą rengtose trejose atrankos varžybose, kur 14-oje komandų varžėsi 28 karpininkai profesionalai.
Dar viena priežastis, kodėl taip drąsiai švaistausi olimpiniais terminais, kai kalbu apie sportinę žūklę, yra varžybų taisyklių griežtinimas darant jas tikslesnes, objektyvesnes ir aiškesnes. Pasaulio karpininkų čempionate jau kelis metus turime geltonos ir raudonos kortelės principą, kurių pirmoji tik įspėja rinktinę padarius pažeidimą, o antroji ją diskvalifikuoja iš varžybų. Be to, visuose FIPSed rengiamuose pasaulio čempionatuose sportininkams atliekami tokie patys griežti dopingo testai, kaip ir bet kurioje olimpiadoje ar tarptautinėse sporto varžybose.
Olimpinių žaidynių Brazilijoje metu Tarptautinis olimpinis komitetas pranešė, kokios naujos sporto šakos nuo 2020 metų bus įtrauktos į žaidynes. Jei prieš 10 metų kas nors būtų pasakęs, kad riedlenčių sportas, gimęs didmiesčių tarpuvartėse ir skveruose, bus olimpinė sporto šaka, daugelis mūsų pasukiotume pirštą prie smilkinio. O 2020 metais tai – olimpinė sporto šaka. Todėl FIPSed taisyklių griežtėjimas ir kasmet didėjantis čempionatuose dalyvaujančių šalių skaičius bei profesionalumo lygis gali reikšti ir tai, kad kokiais 2032 metais šalia plaukikų, krepšininkų ir atletų žygiuos plūdininkai, spiningistai bei karpininkai. Atrodo juokinga? Ne daugiau, nei olimpinė riedlenčių rungtis prieš 10 metų ;)
Bet grįžkime prie šių metų karpininkų čempionato. Čempionatas vyks Bourdon ežere, tiksliau užtvankoje. Karpininkai žino, koks komplikuotas dalykas slepiasi po sąvoka „užtvanka“: kažkur ten, po vandeniu, yra senos upės vaga su šlaitukais iš abiejų pusių. Jei iš savo sektoriaus sugebėsi užmesti iki to šlaituko, žuvies tikrai pagausi. Jei burtai komandai lems sektorių, kur vaga nutolsta nuo kranto toliau nei meškerės užmetimo atstumas, per 72 varžybų valandas gali ir nieko nepagauti…
Ežero plotas – 220 hektarų, didžiausias gylis – 12 metrų. Ežere pagaunamų karpių vidurkis apie 7 kilogramus. Didžiausios žuvys sveria net 20 kg. Prisimenant Portugaliją ar Italiją su karpiukais po 1 kg šis ežeras bus „karpininkiškesnis“. Tačiau faktas, kad kibimų bus gerokai mažiau – kuo didesnė žuvis, tuo ji atsargesnė.
Šiemet pasaulio čempionate rungsis karpininkų rinktinės iš 26 šalių. Nežinantiems čempionato eigos trumpai papasakosiu, kaip viskas vyksta:
– kiekvieną šalį atstovauja 3 komandos po 2 sportininkus. 26 šalys x 6 žvejai = 156 stipriausi pasaulio karpininkai ant vieno kranto;
– kiekviena sportininkų pora gali žvejoti keturiomis meškerėmis, t.y. vienu metu į ežerą bus užmesta 312 meškerių su turbūt visų įmanomų kvapių boiliais;
– varžybų trukmė – 72 valandos;
– ežeras suskirstytas į 3 skirtingas zonas. Po vieną kiekvienos šalies komandą varžosi kiekvienoje zonoje;
– komandai skiriamas plotas ant kranto – 20×20 m. Tame plote 2 varžybų dalyviai gyvena visas 72 valandas;
– turėdama 20 m kranto komanda turi ir tokio paties pločio koridorių vandenyje, t.y. 4 meškerės privalo būti užmestos 20 metrų plotyje, nepažeidžiant kaimyniniame sektoriuje esančios komandos ribų.
Lietuvos karpininkų rinktinė pasaulio karpininkų čempionatuose dalyvauja jau 7–tą kartą. Aukščiausia užimta vieta – 9.
Pristatau šių metų Lietuvos karpinės žūklės rinktinę.
Kaip ir kasmet prie rinktinės prisijungs daugiau pagalbininkų bei sirgalių.
Visa rinktinė sekmadienį, rugsėjo 18 dieną automobiliais ir autobusiukais iš Lietuvos pajudės į Prancūziją. Rugsėjo 19 dieną jau turime būti vietoje ir prisistatyti organizatoriams. Rugsėjo 20 diena – pasiruošimas, ežero apvažiavimas ir oficialaus čempionato atidarymo renginys. Na, o rugsėjo 21 dieną 11 val. (12 val. Lietuvos laiku) suspauskime visi kumštelius ir neatleiskime jų 72 valandas, kol vyks varžybos ;)
.