Tomas Būdas
LKA prezidentas
 

 

Saulius Navickis- daugkartinis Lietuvos rinktinės narys. Patirties šis žvejys turi labai daug, todėl ir nusprendėme su juo pasikalbėti apie jo naudojamus masalus, jaukus ir įrankius,  žūklaviečių pasirinkimą ir aplamai apie karpių žūklę.

Esi komandos ,,BH team” vedantysis narys, jau daug metų atstovauji šiai ekipai. Kodėl BH ?

Pagrinde dėl gerų santykių su ,,BH tactical baits”(toliau BH) savininku Alfredu Macenka. Esame seniai pažystami, dar prieš BH gimimą.

Gal randate bendrų sėkmingų BH produkcijos receptų ?

Visos BH jaukų ir masalų receptūros sukurtos A. Macenkos, bet jei paprašau, kad man padarytu kažką ypatingo – visada atsiželgia į mano norus. Tarkim nutaręs, kad man trūksta boiliuose kanapių aliejaus, tada specialiai pagal užsakymą būna pagaminti būtent tokie boiliai.

Per metus dalyvauji 5-6 varžybose, ar jose naudoji tik BH jaukus ?

Visi mano naudojami jaukai 100 procentų tik BH produkcija. Kas įdomiausia šiemet, kad A. Macenka nusprendė – visi jaukai, kuriuos naudosiu varžybose turi būti ne pagal atskirus užsakymus, o būtent tik tie, kurie pardavinėjami visiems žvejams. Taip matyt daroma todėl, kad įrodytume, jog įvairūs BH boiliai yra kibūs. Tarkim, ankstesniais metais mes gaudėme su taip vadinamais ,,paturbintais” ir naujais boiliais, kurių  negalėjo nusipirkti eilinis vartotojas ir tik po kruopštaus pratestavimo jie pasirodė prekyboje.

Na, o masalai karpiams, kokius naudoji ?

Masalinius  boilius naudoju plaukiančius ir skęstančius BH, Sticky baits, SBS, Dynamite baits ir Solar, įvairiausių dydžių nuo 8 mm iki 18 mm.

O varžyboms BH produkcijos visada gauni tiek ir tokios, ko užsisakai ?

Kvapus ir skonius renkuosi pats, na o kiekius nustato A. Macenka. Kadangi šiemet buvo neeiliniai Lietuvos čempionato etapai, kuriuose gaudėme labai daug karpių, tai dažnai pritrūkdavome jaukų, todėl tekdavo BH atstovams vežti papildymus į varžybas.

Kaip manai, BH jaukai skirti vien tik varžyboms, ar tinka ir paprastai karpių žūklei ?

BH gaminių gama pakankamai plati. Aš asmeniškai esu atsirinkęs kas man labiau tinka varžyboms, o kas laukiniams ežerams. Tarkim varžyboms renkuosi brangesnius, tuo pačiu ir kokybiškesnius jaukus.

O paprastose žūklėse, ne varžybose irgi naudoji tik BH produkciją ?

Ne vien BH, kažką bandom savo pasidaryti, turiu aš mišinių iš seniau užsipirkęs, kad ir to pačio mano mėgstamo ,,Sticky Baits“ ir kitų gamintojų. Bet laikui bėgant norisi daugiau padirbėti ir apsistoti ties vienu kvapu, tas mėtymasis ir asorti darymas pradeda jau atsibosti ne tik man, bet manau ir žuvims.

Kokį masalų dydį naudoji varžybose ir paprastose žūklėse ?

Masalų dydžiai skiriasi. Varžybų pradžioje naudoju kombinaciją iš apipjaustyto 14 mm. pašarinio ir plaukiančio trečdalio boiliuko, viso masalo dydis gaunasi kaip koncervuotas kukurūzas. Varžyboms įpusėjus masalas šiek tiek padidėja, o gale varžybų masalas būna 18 mm. dydžio. Aplamai net jaukų frakcijos dydis irgi tolygiai didėja su varžybų eiga, gale varžybų mes jaukiname vien tik boiliais.

Paprastoje žūklėje masalų nemažinu, dažnai ant plauko kabinu du 18 mm. boilius arba apačioje 10 mm. skęstantis, viršuje 18 mm plaukiantis masalas, galima ir atvirkščiai, čia jau fantazijos reikalas. Laukiniuose ežeruose gyvena daug kitų įvairių žuvų, tai lynai, karšiai, karosai, stambios kuojos, kurios dažnai užkimba ant mažesnių boiliukų, todėl tikslingai gaudant karpius ten, masalų mažinti nepatartina.

Esi laikomas vienas geriausių Lietuvoje ,,zig-rig“(karpių gaudymas paviršiniuose vandens sluoksniuose, kai naudojama įprasta karpinė sistemėlė, tik pavadėlis rišamas labai ilgas iš specialaus arba paprasto monoflamentinio valo) sistemos meistras. Ką galėtum patarti pradedančiajam gaudyti tokiu metodu ?

Tai yra labai jautri sistema, pakabukas (svingas, beždžionėlė) turi būti kuo lengvesni. Naudojant sunkesnį pakabuką dažnai net nepastebi kibimo, nes karpis spėja paragauti masalą su kabliuku, paplaukioti, o po to išspjauti. Patys jautriausi signalizatoriai dažniausiai tik vieną kartą supypia ir viskas, o jeigu tokiu momentu pakerti meškerę kitam gale pajauti didelį karpį. Reikia visada įvertinti, kad pavadėlio ilgis būna labai ilgas, kartais siekia net 9 metrus, todėl karpis, paragavęs masalą, visuomet turi daug laisvės. Kabliukas 6-8 numerio arba dar mažesnis. Masalo dydis pritaikomas prie kabliuko dydžio, bet ne didesnis nei 14 mm., mažiausi masalai 10 mm., jei dėtume mažesnius jie dėl valo svorio neiškiltu į paviršių.  Masalas ,,foam“ ( labai plūdri guma)- jis gaminamas įvairių formų ir spalvų, na o kokia spalva ar forma labiausiai tinka, visada reikia bandyti. Vienuose vandens telkiniuose labiau pasiteisina kvadratinės formos masalai, kituose apvalūs. Spalvas tinkančias konkrečiam vandens telkiniui irgi reikia atrasti, nors yra taip vadinamos startinės populiariausios spalvos, tai derinys iš geltonos ir juodos arba baltos ir juodos spalvos. Zig- rig masalas dažniausiai imituoja kokius nors vabalus, tarkim karkvabalius, kuriuos karpiai godžiai ryja. Nors forma masalo nepanaši į pačius vabzdžius, bet viršutiniuose vandens sluoksniuose pasitaikantys įvairūs gyviai vilioja žuvis, o karpiai juos ten ragauja iš smalsumo. Valą dažniausiai naudoju specialų ,, Fox‘‘ ir ,,Nash“ firmų, nes jie būna specialiai išlengvinti, bet jei pritrūksta panaudoju ir paprastą monoflamentinį valą, kurio storis 0,26 mm. Tarp kitko valo sunaudoju labai daug, nes jį dažnai reikia trumpinti ieškant tinkamo gylio, taipogi šis valas dažnai susipainioja, pasižeidžia ir pasidaro netinkamas varginant didžiuosius karpius. Pagrindinis valas naudojamas  0,26 mm., o sunkiomis sąlygomis galima susistorinti valą iki 0,35 mm.

Ar yra sukurti specialūs jaukai paviršiniam karpių gaudymui ?

Taip, žinoma. Juos dabar gamina įvairūs gamintojai, aš naudoju BH F1. Svarbiausiai šio jauko neperdrėkinti ruošiant jį jaukinimui. Galima  jauką pagardinti boiliais, tik reikia juos sutrinti, tinka įvairūs kvapnieji skysčiai, labai gerai dera kanapių aliejus, virtos – padžiovintos kanapės.

Kokius kiekius jaukų reikia sunaudoti gaudant su ,,zig-rig“ sistema ?

Šviesiu paros metu, sportiškai gaudant su dviem meškerėmis, permetinėju kas valandą, ant meškerės užmesdamas po 300-500 gramų jauko, bendrai per dieną sujaukinu apie 20 kg.

Pakalbėkime dar apie mūsų karpininkams daugiau įprastą paprastą žūklę. Kokius kiekius ir kokių  jaukų sunaudoji parai laiko laukiniame vandens telkinyje ?

Niekada nesiruošiu parai. O savaitgaliui kaip ir daugelis mūsų verdu tuos pačius kukurūzus ir kanapes, juos pagardinu įvairiais aliejais, skysčiais. Norma savaitgaliui gaunasi tokia: apie 20 kg. kukurūzų ir apie 10 kg. kanapių, ją dalinu tolygiai ant visų meškerių. Boilių 1 kg. parai vienai meškerei iki kibimo. Jei kibimų daug, jaukinimas dažnėja nedideliais kiekiais, bet niekad nesu sunaudojęs daugiau nei 3 kg. vienai meškerei.

Peletes naudoji ?

Laukiniuse ežeruose nenaudoju, nes ištirpusias peletes suryja smulkios žuvys. Jas reikia ir būtina jaukinimui naudoti komerciniuose ūkiuose arba ten kur dažniau veisiami karpiai.

Ar jaukini iš anksto savo karpines vietas ?

-Labai retai, nes mano mėgstamiausios žūklavietės paprastai būna už 100-150 kilometrų nuo namų, bet kadangi aš į tą pačią žūklavietę grįžtu kiekvieną savaitgalį, tai jau gaunasi kaip ir reguliarus jaukinimas.

Kokius kabliukus ir sistemėles naudoji?

Didžiausias mano naudojamas kabliukas yra 4 dydžio. Mėgstamiausi:  ,,JRC MTB 360“; FOX Arma Point SSSP“; ,,Korda wide gape“ ir ,,Korda Longshank“. Pavadėliai 25 lbs ,,Kryston Mantis“ žalios, juodos ir rudos spalvos. Dažniausiai naudoju ,,in-line“ sistemą (valas veriamas kiaurai per svarelio vidurį),bet tik tada, kai dugnas būna mažai dumblėtas. Na o jei dugne daug dumblo, tada naudoju klasikinę sistemėlę arba ,,helikopterį“.

Meškerės. Žūklėje naudoju ,, Century – Full Metal Jacket – FMJ” ir ,,FOX Horizon XT” nuo 3 iki 5 oz.; ,, Spro royalty  strategy“  3,5 Lbs. Kadangi žvejyboje dažnai naudoju PVA maišelius, todėl kotai reikalingi tolimo užmetimo.

Ritės. ,,Daiwa Emblem 5500“; ir ,,Fox Stratos 12000 Magnesium” . Valo jose telpa apie 400 metrų.

Valai. Mėgiamiausi  buvo,, Daiwa Duo“  ir ,,Ultima“, bet tokių modelių, kuriuos naudojau jau nebegamina, todėl dabar žvejoju su ,,Daiwa Sensor“ valu.

Spodas (tvirta meškerė jaukams užmesti). ,,Greys Distance Spod Plus”.

Kokias atstumais nuo kranto ir kokiuose gyliuose meškerioji paprastoje žūklėje ?

Išankstinio nusistatymo, kokiu atstumu žvejosiu nuo kranto, niekada neturiu. Jei atvažiuoju į naują vietą pirmiausiai su valtimi ir echolotu ištyrinėju didesnį vandens plotą, įdomesnes vietas pasižymiu mažu plūduriuku. Po to nuo kranto pažymėtose vietose su markeriu ištiriu dugną ir gylius. Perspektyvesnėje vietoje statau stacionarų markerį ir joje jaukinu, ta vieta gali būti ir 10 metrų ir 150 metrų nuo kranto. Pavasarį didesniame gylyje nei 1,5 metro stengiuosi nevilioti karpių, vidurvasaryje žvejoju iki 12 metrų gylio. Tarp kitko mano didžiausias laimikis 19,5 kg. karpis buvo pagautas būtent 12 metrų gylyje. Vasariniai standartiniai žūklės gyliai 5-7 metrai.

Ar mėgsti Lietuvoje ieškoti naujų vietų karpių meškeriojimui ?

Kas du metus keičiu ežerus, tai būna visiškai mano nebandyti vandens telkiniai, kuriuos susirandu iš literatūros ir gandų. Patinka žvejoti vienam, nelendu į tuos ežerus, kuriuose žvejoja kiti karpinės žūklės mėgėjai ir laikausi nerašytos karpininkų taisyklės, nemeškerioti kitų jaukinamose vietose. Naujoje vietoje pirmoje žūklėje esu tik kartą pagavęs vieną karpį, dažniausiai pirmos žūklės būna nevaisingos. Karpiai naujai jaukinamose vietose apsilanko 2-3 žvejyboje.

Dėkoju už pokalbį.